Off Road araç yükseltme

Off Road için hazırlanacak bir arazi aracının satın alınmadan önce veya satın alındıktan sonra mekanik çalışma prensiplerinin bilinmesi gerekmektedir.

Yapmak istediğiniz Off Road için yükseltme aracın yapısı ile paralel, uyumlu olması gerekmektedir. Bazı araçları olabildiğine yükseltmek bazı araçlarda ise bir miktar yükseltme yeterli olacaktır. Off Road araçları için yükseltme işlemleri gerek kit ile yükseltme gerekse susta yükseltmesi olsun aracın mevcut alt takım parçalarını yükseltmeyeceği, diferansiyel gibi asal alt takım parçalarının olduğu yerde kalmasını sağlayacaktır. Diferansiyel ve sabit alt takım elemanlarının yükseltmesini ise ancak lastik ebatları ile sağlanacağı unutulmamalıdır. Yükseltme kiti veya susta yükseltme uygulanan bir araçta yaşam ünitesinin (kupa) yükseltme işlemi başarılı bir şekilde yapılarak gerek su geçişlerinden gerekse kaya tırmanmalarında aracın yere sürtmesi daha zor bir şekil alması sağlanmaktadır. Kupa yükseltme ve lastik ebatlarının yükseltilmesi hedef için başarılı bir uygulama olacaktır.

 

Bazı araçlarda ise buna örnek olarak Pajero DID serisini vermek gerekirse aktarma organlarının bir Land Cruiser den farklı olarak zemine çıkıntılı olmadığından daha az bir yükseltme ile yaklaşık sonuçlar elde edilebilmektedir. Tabi ki bu Off Road yükseltme işlemi su geçişleri için eksik, yetersiz olacaktır.

 

Off Road lastik seçimi

Off Road lastik seçimi bir Off Road aracı için en önemli konuların başında gelmektedir.

En büyükOff Road lastiği almanız her zaman çok iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmemektedir. Off Road aracı için lastik seçiminde yükseklik ve genişlik tahminlerinizden daha fazla önem taşımaktadır. GenişOff Road lastik seçimi görsel olarak sizi tatmin edebileceği gibi gerek arazide gerekse düz yolda dez avantaj sağlaması da mümkündür.

 

MT Off Road lastiği

MT Off Road lastiği ve AT Off Road lastiği olarak bilinen Off Road lastik türleri, MT Off Road lastikleri adından da anlaşılacağı gibi “mud terrain” zor koşullar için üretilmiş lastik türleridir. Çamur, kaya, toprak gibi zeminlerde oldukça başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz MT Off Road lastikleri düz asfalt yollarda ise başta ses olmak üzere çok keyif vermemektedir. Hız olarak AT Off Road lastiklerine nazaran daha az sürat önerilmektedir.

AT Off Road lastiği

AT Off Road lastiği, all terrain açılımında, adında da anlaşılacağı gibi tüm arazi koşullarında kullanılacak lastik çeşitlerindendir. Fakat bir AT Off Road lastiği ile zor şartlarda Off Road yapmanız pek mümkün değildir. Kuru zeminde, yaz aylarında daha çok amatör Off Road yapmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Çamur ve kaya tırmanışlarında ise başarılı sonuçlar beklenmemektedir. Hız olarak AT Off Road lastikleri MT Off Roadlastiklerine göre daha fazla sürat yapabilme imkanı tanımaktadır. Asfalt zeminde daha az ses ve daha iyi tutunma elde edebileceğiniz AT lastikleri günümüzde daha çok mini suv araçlarda kullanılmaktadır.

 

Off Road araçlarında MT lastik seçimi, lastiği üreten ve hedef kitlesi olan ülkelere göre de değerlendirilmelidir. Bir Amerikan Off Road lastiği ağır araçlar için üretildiğinden bir Japon aracı için pek doğru karar olmayacaktır. Ortalama 3 ton ağırlığında olan bir Amerikan Off Road aracı için üretilen MT lastik, 1.5 ton ağırlığındaki Japon arazi aracı için sert kalacak, aracın kullanımında rahatsızlıklar doğuracaktır.

Bir çok Off Road aracı sahibinin düşük hava da kullandığı lastikler aslında yapılmaması gereken bir işlem olduğu, kaldı ki bir Amerikan MT Off Road lastiği kullanılması durumunda lastik havalarını daha da düşürme gereği hissettirecek, yapılması önerilmeyen işlemin daha fazlasını yapmalarına neden olacaktır. Bunun sonucunda zor şartlarda jant üzerinden çıkan lastiklerle karşılaşmaları mümkün olacaktır.

Günümüzde Off Road araçlarında MT lastik seçimleri 33″ ve 35″ MT lastik olarak tercih edilmektedir. Bizler oldukça farklı araçlara kulaktan dolma fikirler dışında farklı ebatlarda MT Off Road lastikleri uygulayarak her uygulama yapılan araç ile Off Road şartlarında testler yaparak en iyi MT lastik seçimini yapabilmek için tecrübelerimizi sunmaktayız.

 

Off Road çelik tampon

Off Road araçlarında çelik tampon zor şartlar altında dayanılıklığı sağlamak, darbeleri zarar görmeden atlatmak açısından oldukça önemlidir.

Off Road çelik tampon  dayanıklı olması dışında bir aracı çekmek için gereken bağlantı bölümü açısından da önem taşımaktadır.Off Road şartları bilinen kolay şartları dışında koparma gerektiren yüksek dirence sahip bağlantıları gerektirmektedir. Araçlar üretilirken gereken çekme bağlantıları bu dirençlere yanıt verememektedir. Bu tür durumlarda yaklaşık 10 ton koparma gücüne sahip bağlantı ekipmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlantı üniteleri ancak sağlam, iyi hazırlanmış bir çelik tampon  üzerinde sağlanabilmektedir. Çoklu montaj teknikleri ile darbeyi dağıtançelik tampon  beklentilerin üzerinde saplanmış bir aracı kurtarabilecek, aracınızı sabitleme gereği duymanız durumunda size sorunsuz bir imkan tanıyacaktır.

Estetik açıdan da oldukça önem taşıyan Off Road çelik tampon  uygulaması, çekme gereksinimi direnci dışında yedek lastik (stepne taşıyıcı) için de bir gerekliliktir. Araca zarar vermeyen, kapı menteşelerini yıpratmayan bir yedek lastik (stepne) taşıyıcısı için sağlam bir çelik tampona ihtiyacınız bulunmaktadır. Radüsleri iyi basan, menteşe sistemi sağlıklı çalışan bir yedek lastik (stepne) taşıyıcısı sizlere yük olmak dışında gereken yerde hizmet verecektir. Araçların üzerine konulan yedek lastik (stepne) zor şartlarda aracın dengesini bozmadan daha güvenilir bir kullanım sağlayacaktır.

 Off Road vinç

Off Road araçlarında bulunan çekme, kurtarma amaçlı vinç, zor yol şartlarında yolda kalmamak gerektiği yerde vinç ile kendini ve farklı bir aracı kurtarmak için önemli bir ekipmandır.

Off Roadşartlarında aracınız her ne kadar iyi hazırlanmış olsa da her başardığı yol durumu sonrasında bir üst sınıfa geçmek insanların vazgeçilmez bir beklentisidir. İşte an gelip doğa şartlarına karşı konulmaz bir Off Road koşulları içerisine girmeniz aracınızın saplanması durumunda sizi en iyi sahip olduğunuz vinç kurtaracaktır. Birilerine ihtiyaç duymadan kaldığınız zor durumdan sizi kurtaracak vinç nadir kullanılsa da gerektiğinde iyi yanıt verebilecek durumda olması gerekir.

 

Aylarca gerek duymadığınız bir vinç zevkli bir Off Road parkurunda gerek görüldüğünde sizi rezil edebilir. Mecburen yardım talep etmenize neden olabilir. İşte bu yüzden aracınızda kullanılacak vinç için aracınızın ağırlığı (mümkünse tüm ekipmanlarla ağırlığı) tespit edilerek mevcut ağırlığının minimum iki katı bir ağırlık çekebilen vinç kullanmanız gerekir. Ekonomik olması açısından gereken ağırlığı çekemeyen bir vinç sadece görsel bir aksesuar olarak kalacaktır.Off Road araçlarında kullanılan vinçler genellikle yanlış kullanım, hatalı, zayıf montaj, izole edilmemiş bağlantılar gibi hatalardan görevini gerektiğinde yapamamaktadır. Bu tür sorunlar yaşamamak için basit görünse de profesyonel destek almanız önerilir.

 

Off Road Şnorkel

Off Road araçları için şnorkel, arazi şartlarında en önemli Off Road  aksesuarları arasında başta gelmektedir.

Şnorkel, motor için gereken havanın hava filtresinden sonra daha yüksek bir noktadan alınmasını sağlayan Off Road  şartlarında, özellikle su geçişlerinde aracın alması gereken havayı temiz bir şekilde almasını sağlayan Off Road  aksesuarlarındandır. Off Road  araçları için gerekli olanOff Road , bir su geçişi sırasında aracınızın hava filtresinden su alması durumunda alına su direk olarak motorun yanma odasına girecek ilk sıkışma ile motorun segmanlarına zarar vermeye çalışacaktır. Bu durum oldukça maliyetli, arazide asla onarılamaz bir durumdur. Gerek maliyet gerekse zor arazi şartlarında aracınızın kalmaması için önem derecesi oldukça yüksektir.

 

Genelde tüm Off Road araçlarında hava filtrelerinin son bağlantı noktalarışnorkel takabilmek için imkan tanımaktadır. Şnorkel geçişine izin verecek orjinal bölümlerde iyi hesaplama, hesaplamalar sonrasında takılan aksesuarın amacı olan izolasyonu sağlayarak montaj çok önemlidir. Benzinli bir otomobile bile takılacak şnorkel montaj sırasında su almaması önem taşıyacaktır.

 

Off Road aracı sahipleri genellikle dizel araçlara şnorkel takılması konusunda haklı olarak dizel motorların su içerisinde dahi çalıştıklarından doğru bilgiye sahiptirler. Fakat iyi izole edilmiş Benzinli Off Road aracına da şnorkel takılabilir. Bu işlemin bir zararı olmadığı gibi en azından motorun su alması unsuru ortadan kalkacaktır. Ateşleme sistemi iyi izole edilmiş benzinli bir Off Road aracı da başarılı sonuçlar verecektir.